Kto zagra w Ekstraklasie Futsalu? Przegląd beniaminków

futsal-ekstraklasa-beniaminkowie

Rozgrywki futsalowe w sezonie 2019/2020 przerwano na półmetku ze względu na koronawirusa. Nie dano zielonego światła na dokończnzenie kampanii, więc oficjalnie ogłoszono, że to Rekord Bielsko-Biała został mistrzem Polski. Co do tego nie można było mieć wątpliwości, że bielszczanie byli najlepszą ekipą w lidze, więc nikt nie kwestionował tej decyzji. Nikt też nie był specjalnie zawiedziony na drugim biegunie tabeli, gdzie najsłabsze ekipy dzięki bieżącemu stanowi rzeczy, uniknęły relegacji. W efekcie tego i awansujących drużyn z pierwszych lig, w Ekstraklasie będziemy mieli rekordową liczbę zespołów.

W najwyższej lidze zagra 17 drużyn, co jest niemałą nowiną. W zeszłym sezonie oglądaliśmy na parkietach 14 ekip, a jeszcze dwa lata temu stawka liczyła ich tylko 12. Teraz oznacza to więcej meczów, więcej wyjazdów i dłuższy sezon. Kalendarz nie jest z gumy tak samo zresztą budżety klubów. Ostatnio nie brakowało nam rozgrywek, z których jakiś zespół nie wycofałby się w środku sezonu. Czy tym razem uda uniknąć się podobnego scenariusza? Oby tak było. Przyjrzyjmy się beniaminkom Futsal Ekstraklasy.

LSSS Team Lębork

Awansowali szybciej niż się spodziewali. Głównie dlatego, że I liga rozegrała 17 kolejek i została przerwana. Lider grupy północnej LSSS Team Lębork z entuzjazmem przyjął decyzję władz o awansie do Ekstraklasy i zarówno kibice, jak i zawodnicy nie mogą się doczekać startu rozgrywek. Po 5 latach lęborska drużyna jest w najwyższej klasie rozgrywkowej futsalu w Polsce. Ekipa z Lęborka przeszła pod batutą trenera  Wojciecha Pięty trudną ścieżkę od drugiej ligi futsalu, przez 1. ligę, aż do Futsal Ekstraklasy. Po uzyskaniu licencji na grę w najwyższej lidze klub ogłaszał przedłużenia umów z zawodnikami i dopinanie nowych kontraktów sponsorskich. Czy jednak bez kluczowych wzmocnień zwycięzców północnej 1. ligi stać będzie na utrzymanie?

ks-futsal-team-brzeg

KS Futsal Brzeg

Brzeżanie aktywniejsi są na razie także pod względem wzmocnień. Wszak do tego zespołu dołączy już na pewno trio: bramkarz Jakub Budych oraz Paweł Synowiec i Dawid Witek. Wszyscy ostatnio grali w KS Futsal Leszno, choć na pewno większość znawców tej odmiany piłki tego pierwszego kojarzy z wieloletnią grą w elicie w barwach Red Dragons Pniewy. Do tego, jak zapowiadają władze klubu, ma jeszcze dołączyć jedno głośne nazwisko w najbliższym czasie. Wraz z końcem lipca ekipa Futsal Brzeg rozpoczęła przygotowania, a na rozkładzie sparingowym widnieje pięć drużyn. Najważniejsze z nich to Acana Orzeł Jelcz-Laskowice, Piast Gliwice oraz Futsal Leszno, czyli przyszli ekstraklasowi rywale. Te mecze dadzą pewnie kilka ważnych odpowiedzi przed startem sezonu.

AZS UW Wilanów

Ekstraklasa długo funkcjonowała bez zespołu ze stolicy. W tym sezonie zmieni to drużyna AZS-u Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnim sezonem, w którym ten klub występował na najwyższym szczeblu był 2007/2008, więc kawał czasu temu. Obecne przygotowania warszawiacy spędzają na sparingach z czołowymi ekipami Ekstraklasy futsalu. Wilanów zmierzył się już dwukrotnie zarówno z Constractem Lubawa, a także z Gattą Zduńska Wola. Co prawda w żadnym z nich nie udało się choćby zremisować, ale to nie oznacza, że gracze AZS-u byli znacznie gorsi. Zwłaszcza mecze z Gattą były bardzo zacięte i wygląda na to, że Uniwersytet Warszawski stać na to, by pozostać w elicie na dłużej.

azs-uw-warszawa

GKS Komprachcice

Na koniec największa niewiadoma tego sezonu. Wydaje się, że jako ekipa, która szczęśliwie dostała się do Ekstraklasy, trudno jej będzie się utrzymać, ale być może Komprachcice sprawią niespodziankę. Póki co sprawili sobie nowego sponsora i teraz musimy mówić już o Berland Komprachcice Futsal Team. Czy jednak za tym pójdzie jakość sportowa? Trudno o tym orzekać. Ekipa zdaje się grać w bardzo podobnym składzie co w pierwszej lidze i to może okazać się niewystarczające. Jednak to startu sezonu jest jeszcze dużo czasu, a przecież sezon będzie długi, więc nie wolno nam nikogo z góry skreślać. Jednak jeśli mielibyśmy typować, kto po tym sezonie pożegna się z Ekstraklasą, z pewnością byłyby to Komprachcice.