Co czeka nas w rozgrywkach futsalu w 2021 roku? Kalendarz futsalowych rozgrywek

futsalowy-kalendarz

Poprzedni sezon we wszystkich dyscyplinach został przedwcześnie przerwany i bez wyjątku musieliśmy odczuć tego skutki. Nie inaczej było z polskim i światowym futsalem. Przedterminowe zakończenie ligi i przyznanie tytułu mistrzowskiego Rekordowi Bielsko-Biała nie było niczym nadzwyczajnym. Problemy tworzyły się przy kwestii spadków i awansów z niższych szczebli rozgrywkowych, ale ostatecznie przez nie przebrnęliśmy. Mamy nadzieję, że 2021 rok będzie dla nas łaskawszy i najważniejsze futsalowe imprezy odbędą się bez przeszkód. A co czeka nas w tym roku kalendarzowym?

Mistrzostwa świata w futsalu

Najważniejszy turniej odbędzie się na przełomie września i października. 12 września planowane jest otwarcie mistrzostw świata w futsalu, a 3 października ma rozegrać się wielki finał. To ogromne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy od 1996 roku mundial zostanie rozegrany na terenie Europy. Mistrzostwa odbędą się bowiem na Litwie i to pierwszy turniej FIFA przyznany naszym sąsiadom.

Mistrzostwa świata w futsalu miały mieć miejsce w zeszłym roku, ale ze względu na zaistniałą sytuację również postanowiono je przełożyć. Tytułu mistrzowskiego będzie bronić Argentyna i wszyscy są ciekawi, jak się w tej roli zaprezentują Albicelestes. Na ten moment znamy już większość reprezentacji, które zagrają na mundialu i wiadomo, że będzie co najmniej trzech debiutantów. Oprócz gospodarzy będą to Angola oraz Wenezuela. Zawodnicy jak i futsalowi kibice nie mogą się już doczekać startu tej imprezy.

Futsal Champions League

Ta edycja futsalowej Ligi Mistrzów wygląda nieco inaczej od poprzednich. Głównie z tego względu, że bardzo późno rozegrano finały poprzedniej odsłony Champions League. Za nami już pierwsza runda eliminacyjna, ale to dopiero początek rozgrywek. Najważniejsze, że mamy w nich swojego przedstawiciela. Rekord pewnie pokonał walijskie Swansea University 6:0 i zameldował się w kolejnej rundzie. Tam zmierzy się z rumuńskim United Galati i to spotkanie czeka nas już 16 stycznia. W perspektywie jest jeszcze jedna runda eliminacji w lutym, a ostatecznie finałowy turniej, który rozegramy w kwietniu lub maju. Nie będzie tam żadnych faz grupowych, a od razu ćwierćfinały, półfinały i finał. W ten sposób wyłonimy najlepszą ekipę futsalową w Europie. 

Ekstraklasa Futsalu

Nasza rodzima futsalowa ekstraklasa nie daje sobie pomieszać szyków. Dużo się pozmieniało od tego sezonu i zarówno kluby, jak i władze rozgrywek stają przed sporym wyzwaniem organizacyjnym i sportowym. Póki co jednak stają na wysokości zadania i mamy do czynienia z najciekawszym sezonem od lat. Głównie za sprawą tego, że mistrz Polski nie jest znany już w połowie roku i wciąż Constract oraz Piast dotrzymują kroku Rekordowi. Z drugiej strony ciekawie wyglądać będzie walka o utrzymanie, więc na pewno będziemy śledzić rozwój wydarzeń i ostateczne rozstrzygnięcia. Miejmy nadzieję, że poznamy je jak najpóźniej i do ostatniej kolejki będziemy się mogli emocjonować tą kampanią.

Puchar Polski w futsalu

Pod koniec 2020 roku odbyło się losowanie pierwszej rundy Pucharu Polski. Mecze miały się odbyć na początku roku, ale zostały nieco odłożone w czasie. Na przełomie stycznia i lutego powinniśmy mieć już za sobą pierwsze mecze, więc na razie musimy uzbroić się w cierpliwość. Na tym etapie będą ze sobą grać przede wszystkim drużyny z I ligi, oraz dolnej połowy tabeli Ekstraklasy. Swoją szansę otrzymują również zwycięzcy Pucharu na szczeblu wojewódzkim i takie zespoły mogą się sprawdzić na tle bardziej renomowanych rywali. Najlepsze zespoły w kraju z automatu zostały przesunięte do kolejnej rundy. Są to Rekord Bielsko-Biała, Clearex Chorzów, Constract Lubawa, Gatta Zduńska Wola oraz FC Toruń. Te ekipy uplasowały się najwyżej w ubiegłym sezonie i w nagrodę nie muszą uczestniczyć w pierwszej rundzie pucharu Polski.