Przepisy gry w futsal

futsal-przepisy-gry

Tradycyjna piłka nożna jest aktualnie najpopularniejszym sportem na całym świecie. Ma ona jednak wiele swoich alternatyw, z których największym zainteresowaniem cieszy się jej halowa odmiana. Koncepcja piłki halowej narodziła się w Ameryce Południowej, a teraz jej profesjonalne ligi zlokalizowane są w różnych zakątkach świata, także w Polsce. Halówka różni się znacznie od klasycznego futbolu. Warto więc przybliżyć przepisy gry w futsal, które są kluczem do zorganizowania każdej rywalizacji na poważnym poziomie. W Polsce zawodowe ligi i puchary odbywają się na podstawie przepisów gry w futsal FIFA oraz postanowień PZPN.

Futsal – pole gry

Preferowaną nawierzchnią futsalowego boiska jest drewno lub sztuczna nawierzchnia. Podstawą jest jednak, by była ona płaska, gładka i nieścieralna. Wymiary pola rozgrywek są często zmienne i określane przez komisje nadzorujące dane wydarzenie sportowe. Przepisy jednak nakazują, by zachowane były proporcję między długością a szerokością. Kolejnym ważnym warunkiem, który musi spełniać boisko, jest wyraźne oznaczenie linii np.: środkowej, punktu karnego, strefy zmian. Jeśli któreś z oznaczeń nie jest widoczne, musi zostać poprawione na wniosek sędziego. Na najważniejszych rozgrywkach w Polsce dodatkowo jest obowiązek oznaczenia strefy technicznej. Bramki są znacznie mniejsze niż w przypadku piłki nożnej. Od wymiaru jednak ważniejsze jest, by szerokość obramowania była równa głębokości i szerokości linii bramkowych. Całość musi być solidnie przymocowana ze względu na bezpieczeństwo zawodników.

futsal-zasady

Ilość zawodników na boisku w futsalu

W przypadku piłki halowej drużyny rywalizujące na boisku przystępują do gry w pięcioosobowych składach. Cała drużyna może liczyć maksymalnie 12 zawodników, lecz jest to reguła uwarunkowana od konkretnych rozgrywek. W futsalu funkcjonują tzw. zmiany lotne, więc ich przeprowadzenie nie wymaga przerywania gry. Prawidłowo dokonuje się ją w specjalnej strefie. Rezerwowy zawodnik może wkroczyć na boisko, dopiero kiedy schodzący opuści jego pole. Istotne jest również, że uczestnik gry, który opuścił boisko, może na nie powrócić jako zmiennik następnego gracza. Bramkarz może swobodnie zmienić się z zawodnikiem pola, pod warunkiem, że jego ubiór będzie różnił się kolorem od zestawów pozostałych uczestników meczu. Spotkanie muszą rozpocząć co najmniej cztery osoby. Jeśli w trakcie poprzez kary lub inne sytuacje na placu gry zostanie mniej niż 3 zawodników, mecz powinien zostać zakończony.

Futsal – czas gry

Przepisy gry w futsal FIFA określają, że mecz powinien składać się z dwóch równych połów, z których jedna powinna trwać 20 minut. Czas ten może zostać skrócony, jeśli pozwalają na to reguły danej organizacji. Często widzimy jednak mniejsze wartości, konkretniej dwie połowy po 12 minut gry efektywnej (czas jest zatrzymywany). Każdy połowa powinna zostać przedłużona, by umożliwić wykonanie ewentualnego rzutu karnego. Przerwa między połowami powinna trwać mniej niż 15 minut. Dodatkowo rywalizujące zespoły mają po jednej, minutowej przerwie na żądanie (timeout) w każdej z odsłon. Długość czasu na odpoczynek może być zmieniana za zgodą sędziów.

Faule w futsalu

Lista niedozwolonych zagrań jest niemal identyczna z piłką nożną. Wszelkie zachowanie mogące narazić przeciwnika na utratę zdrowia, znieważyć go, czy zakłócić zdrową sportową rywalizację są niedopuszczalne. Postępowanie takie sankcjonowane jest rzutem wolnym, chyba, że zawodnik drużyny broniącej dopuścił się takiego czynu we własnym polu karnym – wtedy ekipa jego jest ukarana popularnym „karniakiem”.

W przepisach futsalu możemy znaleźć taki zwrot jak faule akumulowane. Pięć pierwszych fauli poza polem karnym w każdej połowie wiąże się z podyktowaniem rzutu wolnego. Następne przewinienia skutkują  tzw. przedłużanym rzutem karnym, wykonywanym z odległości 10 metrów. W przypadku dogrywki faule z drugiej połowy przychodzą do dodatkowej odsłony spotkania.  

futsal-faule

Jak wykonywać stałe fragmenty w futsalu?

Rzuty wolne podzielone są klasycznie na pośrednie i bezpośrednie. Specyfika ich wykonywania w piłce halowej nie odbiega ogólnie przyjętym normom w futbolu. Zarówno rzuty rożne, karne, jak i faule w dalszych obrębach boiska nie zawierają w sobie żadnych zaskakujących innowacji. Główne różnice w porównaniu do piłki nożnej to odległości ich wykonywania i odstępy muru, które uwarunkowane są znacznie mniejszym boiskiem.

Warto zatrzymać się jednak przy wyrzutach z autu, które zawodnicy wykonują nogą. Aut dyktowany jest w momencie, kiedy piłka opuści całym swoim obwodem, linię boczną boiska. Zawodnik, wykonujący rzut z autu, powinien mieć stopy umieszczone przy oznaczeniu końca placu gry, a piłka z kolei obowiązkowo musi leżeć nieruchomo na linii bocznej.

Kiedy drużyna atakująca przeniesie piłkę całym jej obwodem za linię bramkową, futbolówkę przejmuje bramkarz. Musi wykonać on rzut od bramki. Ma 4 sekundy na jego wykonanie, licząc od momentu, kiedy wejdzie w posiadanie piłki. W przypadku niespełnienia tego warunku przeciwnej drużynie przyznawany jest rzut wolny pośredni.

Piłka halowa w przeciwieństwie do swojego popularnego wzorca nie jest jeszcze tak medialna i popularne w świecie sportu. Nieustannie obserwujemy jednak rozwój popularnie nazywanej „halówki”. Światowe ligi są na coraz lepszym poziomie organizacyjnym, a zawodnicy zaskakują swoją techniką nawet największego krytyka futbolu. Kiedy porównamy różne zawody, to łatwo zauważyć, że przepisy gry w futsal są dosyć elastyczne i dużo zależy od organizatora danych rozgrywek. Niemniej jednak kanon zasad dla wszelkich poważnych organizacji w tym sporcie stanowi regulamin FIFA.